ZSU logo

Лікування (реабілітація) за кордоном

Так, відповідно до чинного законодавства ти можеш пройти лікування чи реабілітацію за кордоном (Постанова Кабінету міністрів №411 від 05.04.2022; Наказ Міністерства охорони здоров’я України №574 від 05.04.2022; Постанова Кабінету міністрів України № 361 від 21 квітня 2023 «Про внесення змін до Порядку направлення осіб із складових сил оборони та сил безпеки, постраждалих у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на лікування за кордон»). Порядок дій для оформлення лікування за кордоном наступний:

 1. Потрібно проконсультуватись зі своїм лікуючим лікарем. Саме він визначає потребу в лікуванні за кордоном відповідно до критеріїв, визначених у наказі Міністерства охорони здоров’я України №574 від 05.04.2022 року.
 2. Лікарня, у якій ти перебуваєш на лікуванні та/або реабілітації, готує такі документи:
  • згода захисника України або його законного представника на лікування за кордоном з наданням однозначної згоди на обробку персональних даних, що стосуються медичної інформації (Додаток 7);
  • згода на обробку та передачу персональних даних закладам охорони здоров’я іноземних держав відповідно до законодавства у довільній формі (Додаток 8);
  • виписка з медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого за формою, затвердженою МОЗ;
  • висновок про необхідність направлення на лікування за кордон згідно (Додаток 9).
 3. Лікарня надсилає підписані документи до державного органу, що входить до складу сектору безпеки і оборони, в якому проходить службу захисник України (КМС, ДПС, СБУ, ДСНС, Нацгвардія тощо).
 4. Державний орган, що входить до складу сектору безпеки і оборони, наприклад, командування Медичних сил ЗСУ, розглядає пакет документів та направляє до Міністерства охорони здоров’я України.
 5. Міністерство охорони здоров’я України формує запит до країн ЄС щодо лікування, обговорює умови транспортування. Після підтвердження з боку приймаючої сторони, Міністерство охорони здоров’я України направляє лист підтвердження на командування медичних сил України, Державну прикордонну службу України, Міністерство закордонних справ України.
 6. Країна, яка приймає військовослужбовця, оплачує транспортування, супровід та перебування у клініці його та, за потреби, його супроводжувальну особу. Супроводжувати військовослужбовця можуть: дружина або чоловік, один із батьків, один із дітей (в тому числі усиновлених).
 7. Закордонна дипломатична установа України за кордоном (посольство, консульство) здійснює супровід військовослужбовця за кордоном: допомагає розв’язати проблеми в межах компетенцій.
 8. Після завершення лікування, країна, яка приймає, забезпечує повернення військовослужбовця до України. Для цього пацієнту необхідно поінформувати Міністерство охорони здоров’я України або ж звернутись до лікуючого лікаря в закордонній лікарні з проханням сприяти поверненню в Україну.
 9. З початку евакуації контакт з військовослужбовцем буде підтримувати координатор Міністерства охорони здоров’я України.

Якщо необхідно отримати додаткову інформацію, надішліть запит на пошту [email protected] та залиште контакт для зворотного зв’язку.